Olej kamienny – nowe spojrzenie na kosmetyki

Słyszeliście kiedyś o oleju kamiennym? A o kosmetykach z olejem kamiennym…?!
Przyznam się szczerze, że ja też nie, dopóki nie odwiedziłam kilka miesięcy temu Pertisau (miasteczko w Austrii) nad jeziorem Achensee i Tiroler Steinoel Museum.





Przy muzeum znajduje się sklep z naturalnymi produktami pod taką samą nazwą: Tiroler Steinoel. Nie ukrywam, że zainteresowały mnie dzikie tłumy „Odwiedzających” ten sklep, więc nie omieszkałam zajrzeć i ja:-). Turyści i ich siatki z zakupami - samonapędzającą się reklamą i dźwignią handlu dla innych;-).


Ale do rzeczy.
Skąd pochodzi olej kamienny? Jak to się stało, że olej kamienny zaczęto dodawać do kosmetyków?
Kamienny olej znany również pod nazwą białe mumio - to nic innego, jak organiczne szczątki fauny i flory połączone z nieorganicznymi skalnymi minerałami. Zwierzęce i roślinne organizmy osadzały się na dnie mórz i połączyły się podczas naturalnego procesu, trwającego tysiące lat… Brak tlenu w głębokich morzach spowodował zakonserwowanie tych organizmów. Kiedy morze wyschło, na jego dnie zgromadziły się warstwy osadu.


                             Liczne i fascynujące znaleziska - skamieniałości w Alpach.
                                         (zdjęcia pochodzą ze strony https://www.steinoel.at)

Dzięki dalszemu naciskowi, głównie Północnej Afryki na europejski szelf kontynentalny – zaczęły powstawać Alpy. Nota bene: do chwili obecnej proces ten nadal trwa.



Kiedy kształtowały się Alpy tworzyły się w ten sposób typowe właściwości dla olejów kamiennych, mianowicie początkowo, warstwy poziome były dociskane ku górze pod kątem 51 stopni. To wypiętrzenie umieszczono również na logo kosmetyków Tiroler Steinoel:



Co do samej produkcji tyrolskiego oleju kamiennego:

Od ponad 100 lat wytwarzaniem tyrolskiego oleju kamiennego zajmuje się rodzina Albrecht z Pertisau. W 1902r. Martin Albrecht odkrył te szczególne złoża oleju, które do dzisiaj są nadal wydobywane na wysokości 1500m powyżej jeziora Achensee (dokładnie w Bächental, Seitental, Karwendelgebirge) i przetwarzane przy temparaturze ok. 450 stp.C w tyrolski olej skalny. Po drodze jest on jeszcze przefiltrowany i poddany destylacji.
Od tamtej pory olej kamienny jest wykorzystywany do kosmetyków upiększających oraz w pobliskiej medycynie ludowej do leczenia wielu chorób u ludzi i zwierząt, jest również stosowany we wschodniej Syberii, Mongolii, Chinach, Tybecie i Birmie. Kosmetyki z olejem kamiennym mają właściwości regenerujące stawy i kości, przeciwbólowe, uspokajające oraz antyseptyczne. Przyśpieszają regenerację tkanek (oparzenia, stany zapalne skóry, siniaki) i polepszają krążenie. Przez co mają również zastosowanie w centrach wellness i spa.





Sklep stacjonarny (również online: https://www.steinoel.at/shop/) w swojej ofercie posiada m.in. szampony, żele do mycia, kremy, balsamy do stóp i rąk, płyny do kąpieli, maści, płyny do wcierania, olejki do masażu oraz kosmetyki dla zwierząt.
Niektóre produkty mają charakterystyczny zapach, nazwałabym go kopalnianym i może niektórym to przeszkadzać. Jednak w moim przypadku świetnie regenerują skórę i działają kojąco na bolące mięśnie.





Sprawdźcie sami i dajcie znać.
 Dwoje Takich -Ona


*Zawarte w tekście informacje pochodzą z oficjalnej strony Vitalberg Tiroler Steinoel.
* Wpis niesponsorowany.
Produkty przedstawione na zdjęciach zostały przeze mnie zakupione i z własnej woli przetestowane.

Share this:

CONVERSATION

0 komentarze :

Prześlij komentarz

Wszelkie komentarze zawierające obraźliwą i wulgarną treść będą usuwane.