Niemieckie filmy, które warto znać.


Nie jestem zagorzałą kinomaniaczką, jednak lubię wieczorami obejrzeć dobrą i wciągającą ekranizację, również taką która zmusza do głębszego przemyślenia tematu. Wcześniej raczej stroniłam od niemieckiej kinematografii (za wyjątkiem Die Welle i Das Experiment, które obejrzałam w Polsce). Jednak mieszkając tutaj w Niemczech zaczęłam przyglądać się bliżej niemieckiej kulturze i jej kinematograficznej twóczości i muszę stwierdzić, że ma do zaoferowania dużo ciekawych i godnych polecenia filmów.

Poniżej parę propozycji - kolejność przypadkowa:



# DIE WELLE (FALA)
Rok produkcji: 2008

Dramat opowiadający o nauczycielu historii i jego uczniach, którzy biorą udział w pewnym szkolnym projekcie, który z biegiem czasu wymyka się spod kontroli. Lektura obowiązkowa w niemieckiej szkole.




# VINCENT WILL MEER (VINCENT CHCE NAD MORZE)

Rok produkcji: 2010


Film z cyklu "śmiech przez łzy". Vincent cierpiący na zespół Tourette'a zostaje po śmierci matki oddany przez ojca do ośrodka. Jego pragnienia i przygody z poznanymi przyjaciółmi będą najlepszym rezultatem oczekiwanej.terapii. Przepiękna sceneria.




# DAS EXPERIMENT (EKSPERYMENT)
Rok produkcji: 2001



Historia oparta na faktach opowiadająca o pewnym skandalicznym i makabrycznym badaniu naukowym, nazwanym eksperymentem więziennym. Przerażające przede wszystkim jest to, że miała miejsce w rzeczywistości w 1971 na Stanford University w USA. 


# Die Fälscher (FAŁSZERZE)
Rok produkcji: 2007



Najlepszy film nieanglojęczny w 2008 roku (Oscar),  w reżyserii Stefana Ruzowitzkiego. Dramat wojenny oparty na faktach, opowiadający o sprytnym żydowskim fałszerzu. Przebywając w obozie dostaje niecodzienną propozycję sfałszowania alianckich walut, co przełoży się w późniejsze i największe w dziejach historii - oszustwo.



# HALT AUF FREIER STRECKE (W PÓŁ DROGI)
Rok produkcji: 2011



Film przedstawia postępującą chorobę Franka- nieoperacyjny guz mózgu, wraz z nią widzimy zmiany jakie zachodzą w jego organizmie, psychice jak również w relacjach rodzinnych. Obraz bardzo realistyczny aczkolwiek pełen ogromnego cierpienia i bólu.

# DAS LEBEN DER ANDEREN (ŻYCIE NA PODSŁUCHU)
Rok produkcji: 2006


Dramat w reżyserii Floriana Henckela von Donnersmarck, wielokrotnie nagrodzony (w tym Oscarem za najlepszy film nieanglojęzyczny 2007). Oficer Stasi otrzymuje rozkaz śledzenia dramaturga Georga Dreymanna i jego partnerki. Jak dotąd emocjonalnie obojętny i wierny systemowi komunistycznemu, zaczyna współczuć i działać na korzyść podejrzanych.


# GOOD BYE, LENIN!
Rok produkcji: 2003



Komedio-dramat obyczajowy w reżyserii Wolfganga Beckera, również obsypany wieloma nagrodami. Akcja rozgrywa się w trakcie upadku NRD. Matka Aleksa, aktywna działaczka komunistyczna, w wyniku zawału serca zapada w śpiączkę tuż przed upadkiem muru berlińskiego. Kiedy z niej wychodzi, syn w obawie o jej stan zdrowia postanawia nic jej nie mówić i tworzy iluzję dawnego państwa NRD-owskiego.




# LORE 
Rok produkcji: 2012



Film na podstawie powieści Rachel Seiffert "The Dark Room". Koniec II wojny światowej. Młode rodzeństwo wyrusza ze Szwarcwaldu do Hamburga by dotrzeć do swojej babci. Podróż po powojennych Niemczech będzie nie tylko ucieczką samą w sobie, ale również głębokim duchowym oczyszczeniem.


ALMANYA - WILLKOMMEN IN DEUTSCHLAND (2012)
Rok produkcji: 2011


Bohaterami filmu jest wielopokoleniowa rodzina Turków mieszkająca w Niemczech. Rozdarcie rodzinne pomiędzy niemiecką a turecka przynależnością narodową doskonale wpisuje się w społeczno-kulturowe problemy rodzinne. W film w przezabawny sposób pokazuje sporo stereotypów i uprzedzeń, tworząc sporo przezabawnych scen.


# DREI (TRZY)
Rok produkcji: 2010


Simon i Hanna są w nieformalnym związku od 20 lat. Mimo udanego życia czegoś im brakuje... Film nie dla ludzi o skrajnie konserwatywnych poglądach;-).


# HANNAH ARENDT
Rok produkcji: 2012


Biograficzny dramat o niemieckiej filozof i publicystce, urodzonej w 1906r. w Niemczech. Jednakże całkowitą biografią nie jest, bo skupia się tylko na jednym epizodzie z życia myślicielki– procesie Adolfa Eichmanna w Jerozolimie, który filozofka relacjonowała dla "New Yorkera", wywołując przy tym dużo kontrowersji jak również zarzutów wobec niej samej.


HEUTE BIN ICH BLOND (DZIŚ JESTEM BLONDYNKĄ)

Rok produkcji: 2013


Prawdziwy nieprzesadzony film przedstawiający młodą dziewczynę chorą na raka. Cudna i wzruszająca historia o życiu i o tym co ulotne.

***

A dla tych, którzy nie lubią słuchać języka niemieckiego w tle, mam 2 filmy produkcji amerykańsko-brytyjskiej, również związane z tematyką niemiecką:


# Rush (Wyścig)
Rok produkcji: 2013

Dwaj wybitni kierowcy Formuły 1: James Hunt i Niki Lauda, ścigają się w skrajnie niebezpiecznych warunkach o tytuł mistrza świata. Film nie tylko dla fanów sportu i Formuły 1. Pięknie obrazuje wolę walki, pasję, dążenie do celu i rywalizacji. Mieszanka dwóch światów: rozwagi i szaleństwa. 



# Złota Dama
Rok produkcji: 2015

Prawdziwa historia Marii Altmann, która walczy z rządem Austrii o zwrot słynnego obrazu Gustava Klimta, zrabowanego na poczet narodowego dziedzictwa kulturowego Austrii.



Źródła zdjęć: filmweb.pl/


A co Wy dorzucilibyście do tej listy?
Chętnie poczytam w komentarzach jakie inne niemieckie filmy polecacie.

Dwoje Takich - Ona

Share this:

CONVERSATION

2 komentarze :

  1. Anonimowy25/3/17

    Chętnie chciałbym zobaczyć film pod tytułem my mistrzowie świata,film z2006 roku

    OdpowiedzUsuń

Wszelkie komentarze zawierające obraźliwą i wulgarną treść będą usuwane.